Brad Bird är äntligen tillbaka – se trailern för hans 30-åriga passionsprojekt ”Ray Gunn”


1
1 point

Den officiella trailern för Ray Gunn har landat, och det är tydligt att vi har en stilsäker animerad upplevelse att vänta oss från geniet Brad Bird som gav oss Järnjätten, Råttatouille och Superhjältarna, på den tiden Pixar gjorde filmer i framkant. Filmen är en retrofuturistisk neo-noir science fiction-komedi som utspelar sig i Metropia – en gigantisk stad som bäst beskrivs som ”framtiden så som man trodde att den skulle se ut år 1939”.

Handlingen kretsar kring den cyniske privatdetektiven Raymond Gunn (med röst av Sam Rockwell) som dras in i ett mörkt mysterium fyllt av utomjordingar, mord och popstjärnan Venus Nova (Scarlett Johansson). I rollistan hittar vi även ikoniska namn som Tom Waits. Filmen ser fantastisk ut och stämningen är lika delar Bladerunner som Femte Elementet, att en film med detta innehåll utmanar konventionen av ”barn- och familjefilm” är något som bara känns så rätt.

Foto: Netflix / Skydance Animation

Vad hände egentligen med Brad Bird?

Många har undrat vart mästerregissören bakom Järnjätten, Superhjältarna och Råttatouille tog vägen efter Superhjältarna 2 (2018). Svaret stavas just Ray Gunn. Bird har faktiskt försökt få den här filmen gjord i över 30 år. Projektet utvecklades redan på 90-talet för Turner Feature Animation, men lades i frysboxen när han istället erbjöds att regissera Järnjätten hos Warner Bros, och därefter hamnade rättigheterna i kläm under olika företagsuppköp.

Bird kände alltid att Ray Gunn – som har en mer vuxen, mörk och hårdkokt deckarton – inte riktigt passade in hos det familjevänliga Pixar. När han slutligen lyckades förhandla loss rättigheterna till sitt gamla manus tog han det istället till uppstickaren Skydance Animation. Regissörens hängivenhet till att äntligen förverkliga sin drömfilm är så stor att han till och med valde att hoppa av registolen för den nyligen utannonserade Superhjältarna 3 för att kunna fokusera helhjärtat på Ray Gunn.

Efter årtionden av väntan får Brad Bird till slut visa sin vision för världen. Ray Gunn går upp på utvalda biografer den 4 december innan den släpps globalt på Netflix den 18 december. Vår hemmabio längtar redan!


Gillar du det här? Dela det med dina vänner!

1
1 point

0 Kommentarer

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format