Atari har tillsammans med Retro Games Ltd. utannonserat en nyversion av den klassiska hemdatorn Atari 800XL från 1983. Den nya enheten, som går under namnet ”THE 800XL”, kombinerar originalets retrodesign med modern funktionalitet och planeras att släppas under våren 2027. Inte helt olikt Atari 2600+ vi fick för några år sedan.
Hårdvaran är utformad för att efterlikna den ursprungliga maskinen och är utrustad med ett fullstort mekaniskt tangentbord samt integrerat Atari BASIC för direkt programmering. En utmärkande detalj är den fungerande kassettporten som gör det möjligt att spela fysiska originalkassetter utvecklade för Atari 400, 800, XL, XE samt konsolen Atari 5200.
Utöver stödet för fysiska kassetter levereras maskinen med 25 inbyggda spel, däribland klassiker som Asteroids, Centipede, Missile Command och M.U.L.E. Ytterligare två spel (Castle Crisis och Super Breakout) finns inbyggda i mjukvaran, men kräver att en analog handkontroll ansluts för att låsas upp. Det går även att ladda in egen mjukvara via USB, med fullt stöd för kassett-, diskett- och ROM-filer. Mjukvaran har uppdaterats med moderna funktioner som möjliggör sparande när som helst i spelen (fyra sparfiler per titel) samt en funktion för att spola tillbaka spelsessionen upp till 30 sekunder.
För att fungera med dagens skärmar har THE 800XL utrustats med en HDMI-utgång. Bilden kan ställas in i klassiskt 4:3-format och erbjuder valfria CRT-filter för en mer autentisk upplevelse. Enheten strömförsörjs via USB-C och har fyra USB-A-portar för anslutning av extra handkontroller eller lagringsmedia. Med i förpackningen följer en uppdaterad version av den klassiska Atari-joysticken, kallad THECXSTICK, som utrustats med sju diskreta funktionsknappar.
THE 800XL tillverkas och distribueras av Plaion Replai. Det europeiska riktpriset ligger på 219,99 euro (vilket motsvarar drygt 2 500 kronor). Förhandsbokningarna har redan öppnat och de första leveranserna förväntas ske den 23 april 2027.

0 Kommentarer