För dig som hade hoppats på arkadnostalgi i tv-soffan redan i höst kommer nu ett riktigt tråkigt besked. Plaion Replai har meddelat att lanseringen av deras retrokonsol NeoGeo AES+ – som alltså är riktigt hårdvara med riktiga cartridges som på 90-talet, inte en emulator som den kortlivade NeoGeo X – skjuts upp med nästan ett helt år. Det nya globala lanseringsdatumet är satt till den 16 september 2027.
Enligt företaget själva beror förseningen på en ”extraordinär respons” från fansen, i kombination med den rådande globala bristen på minneskretsar (som till stor del drivs av investeringar i AI-infrastruktur). Istället för att genomföra en lansering nu i november med extremt begränsad tillgång, väljer Plaion att ta ett steg tillbaka för att hinna skruva upp produktionen. På så sätt hoppas de kunna möta efterfrågan och garantera att alla som förhandsbokat får sina enheter.
Som plåster på såren introduceras en ”Founding Supporter Bonus” för alla som köper maskiner från den första tillverkningsbatchen. Kunder som bokat Standard- eller Anniversary-utgåvan får en extra handkontroll på köpet. Har du istället bokat den stora Ultimate-utgåvan bjuds du på en värdekod som ger 30 procent rabatt på valfritt NeoGeo AES+-spel i deras egen butik.
Och det är precis här vår entusiasm får sig en rejäl törn.
Vi på kobe.se ställer oss nämligen extremt skeptiska till den prisstrategi som Plaion valt för mjukvaran. Att begära 800 kronor – vilket i praktiken är fullpris för ett sprillans nytt, modernt AAA-spel till PS5 eller Xbox Series X – för årtionden gamla retro-spel är rent ut sagt magstarkt. Nostalgi är en stark drivkraft, men att betala 800 kronor för återutgivningar är svårt att rättfärdiga. En kompensationsrabatt på 30 procent för Ultimate-köparna är förvisso en fin gest, men det förändrar inte det faktum att grundpriset för spelen är på tok för högt från första början.
För dig som trots allt känner att konsolen är ett måste påverkas inte din befintliga förhandsbokning, utan du behåller din prioriterade plats i kön. Plaion meddelar också att de kommer att visa upp mer av konsolen och prata om framtida spelsläpp under Tokyo Game Show senare under 2026.
Vi kan bara hoppas att det extra året i utvecklingsugnen ger dem tid att inte bara bygga fler konsoler, utan även ta sig en ordentlig funderare kring prislappen på spelen.

0 Kommentarer